Ťažké rozhodnutie

Dôstojné starnutie:  Nie je hanba spoľahnúť sa na odborníkov

Každý z nás túži posledné roky života stráviť dôstojne. Ale nie vždy všetko prebieha podľa našich predstáv. Tie správne riešenia sa nám nemusia páčiť na prvý pohľad. Keď ide o životné rozhodnutie o našich blízkych, mali by sme dôsledne zvážiť všetky faktory.   
Staroba so sebou prináša viaceré zdravotné a funkčné problémy ovplyvňujúce kvalitu života. Spolu so zdravotnými komplikáciami u seniorov postupne ubúda samostatnosť a narastá závislosť. Mnoho seniorov sa v určitom období života dostáva do situácie, kedy si vyžadujú pravidelnú zdravotnú starostlivosť a neustálu asistenciu a dozor. 


Domáca starostlivosť alebo špeciálne zariadenie?

To je otázka, ktorú si kladú rodinní príslušníci v tej najťažšej chvíli. Čo bude najlepšie pre milovanú osobu? Ako jej poskytnúť najlepšiu starostlivosť? Pre žiadneho člena rodiny to nie je ľahké rozhodnutie. 
Je však potrebné starostlivo a úprimne zvážiť, či zvládneme starostlivosť o chorého seniora v domácom prostredí alebo ho zveríme do rúk špecialistov. Nie každý má zamestnanie a podmienky nato, aby poskytol najlepší komfort a zabezpečil riadnu zdravotnú starostlivosť, ktorú si vyžaduje stav pacienta. 
Rodinní príslušníci si musia uvedomiť aj to, že domov sa môže stať pre chorého pacienta nebezpečným miestom vo chvíli, keď mu z akýchkoľvek dôvodov nedokážu zabezpečiť primeranú starostlivosť a zabrániť rizikám, ako je napríklad riziko podvýživy, rozvoja syndrómu z imobility, či vzniku preležanín.

Zariadenie sociálnych služieb (ZSS) je dobrá voľba

V špecializovaných zariadeniach sociálnych služieb je poskytovaná maximálna komplexná starostlivosť. Sestry pracujú v multidisciplinárnom tíme a sú zdravotníckymi profesionálmi vo svojom odbore a často sú aj duševnou oporou pre seniorov. Intenzívne spolupracujú so všeobecným lekárom či špecialistom, podávajú injekciu, infúziu, zabezpečujú preväzy, vymieňajú plienku alebo polohujú pacienta.

Mobilní seniori sú v zariadeniach vedení aktívne, majú pravidelný režim, sú zapájaní do spoločenských aktivít.  

Pomôcky pre pacienta s inkontinenciou

Starostlivosť o imobilného pacienta s inkontinenciou je síce náročná ale vďaka vhodným absorpčným pomôckam a špeciálnej kozmetike zvládnuteľná. Pre najlepší komfort a dokonalú starostlivosť o ležiaceho pacienta je potrebné pravidelné polohovanie, ošetrenie intímnych partií a prebaľovanie. Pomôcky na inkontinenciu umožnia mať pod kontrolou nepríjemné situácie a zabezpečia pohodlie pre pacienta na lôžku.

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni