U starších ľudí sa často inkontinencia vyskytuje po prekonaní mozgovej príhody alebo u ľudí s nádorovým ochorením mozgu. Môže sa vyskytnúť aj u pacientov s Parkinsonovou chorobou, sklerózou multiplex a diabetes mellitus.
Inkontinencia však nie je iba záležitosťou seniorov, postihuje každého piateho dospelého. Vyvolať ju môže operácia mozgového tkaniva alebo vrodené či nádorové ochorenia miechy. U mužov najčastejšie súvisí s operáciou prostaty.
Zväčšovanie prostaty sa u mužov začína po tridsiatke. Príznaky sú jednoznačné – časté nutkanie na močenie. Je to spôsobené tlakom, ktorý prostata vyvíja na močový mechúr. Pozitívny vplyv na to môže mať životospráva, obmedzenie fajčenia a alkoholu či kávy. Mužom po päťdesiatke sa odporúča raz za dva roky absolvovať preventívnu urologickú prehliadku.
Prevenciou inkontinencie sú cviky panvového dna či pravidelná masáž prostaty.
Prejavuje sa veľmi častým nutkaním na močenie, ktoré je veľmi urgentné a často prichádza v tej najmenej vhodnej chvíli a nedokážete ho ovládať ani vôľou. Často býva spojené aj s únikom moču. Zdravý človek chodí na toaletu približne 8 krát za deň. V prípade, že potrebujete močiť častejšie aj v noci, je možné, že máte problém s hyperaktívnym močovým mechúrom.
Neodkladajte návštevu lekára, ak sa u vás objavia tieto príznaky: časté močenie, aj v noci, slabý a prerušovaný prúd moču, pocit nedostatočne vyprázdneného močového mechúra, časté nutkanie na močenie
Ak sa u vás prejavia problémy s únikom moču, môžete využiť pomôcky špeciálne vyvinuté pre mužov z radu MoliCare Men, ktorý zahŕňa pomôcky na občasný ľahký únik moču, ale aj na stredný a ťažký stupeň inkontinencie. Všetky pomôcky sú diskrétne, pohodlne sa nosia a pomáhajú dostať únik moču pod kontrolu.
Únik moču je dostatočným dôvodom navštíviť lekára, ktorý poradí nastaviť vhodnú životosprávu, liečbu, vhodné pomôcky. Ak sa návštevy obávate, vyskúšajte najskôr nášho Sprievodcu výberom pomôcok.